Радиосвязь. Доска объявлений. Форум

UR8LV.COM

Форум. Техника КВ

Легкий компактний блок живлення для кіловатного підсилювача.

05.05.2022 21:19:21     47    Вадим - UR4UQZ
Я є переконаним прихильником того, що високовольтний трансформатор у ламповому підсилювачі є абсолютно зайва деталь. Отримати високі напруги можна і без нього, зекономивши на габаритах та масі. Зробив власноруч безтрансформаторний підсилювач на 200 Вт із анодною напругою 1800В. Підсилювач важить вісім кілограм та поміщається в корпусі від Г4-102А (36х16х20см). Якби робив з трансформатором, він би важив мінімув вдвічі більше і мав би в півтора рази більший об'єм. Коли ж мова заходить за кіловатні підсилювачі, там маса трансформаторних блоків живлення стає такою, що їх один чоловік і не підніме.
Чи є мінуси безтрансформаторника? Є і це ціна електролітичних конденсаторів. Для свого блока живлення я витратив 2142 гривні на електролітичні конденсатори. Я не рахував скільки б витратив на трансформатор плюс ті ж само електроліти у трансформаторному варіанті, можливо менше, проте задумався чи можна розробити дешевший безтрансформаторний блок живлення.
Коли люди замислились як зробити трансформаторний блок живлення компактнішим, вони прийшли до ідеї збільшити частоту мережі із 50 герц до десятків чи сотень кілогерц. Таким чином народились імпульсні блоки живлення. Але ця ж само ідея може працювати й для безтрансформаторних помножувачів напруги: адже зі зростанням частоти ємності конденсаторів також потрібні пропорційно менші. Це в той час коли потужні ключові транзистори коштують дешевше дешевого і є широко доступними.
Ідея, власне наступна: випрямляємо мережеву напругу, подаємо її на напівмостовий транзисторний каскад, що генерує імпульси, на вихід якого чіпляємо помножувач напруги. Ось і все. Частоту перетворювача можна не вибирати дуже високою, думаю десяти кілогерц цілком вистачить. Принаймні моє моделювання в LTSpice показало, що використовуючи той набір конденсаторів, що я використав для свого 200-ватного підсилювача, можна піднявши частоту до одного кілогерца заживити кіловатний підсилювач через помножувач на шість (1.8кВ анодної напруги навантажені на два кілооми). Множеня на вісім теж не є проблемою для підвищених частот. При цьому маса такого високовольтного блока не перевищить одного кілограма!
Фантастика? Та ніби ні, з огляду на розміри, масу та потужність сучасних імпульсних блоків живлення. Цікаво було б спробувати цю ідею. Що скажете?
комментарии: 0     
Для того чтоб оставлять комментарии, вам нужно зарегистрироваться и/или войти под своим паролем
MENU