Радиосвязь. Доска объявлений. Форум

UR8LV.COM

иное

Варiанти вирішення проблеми зависання Meshastic #Lora

19.05.2023 15:46:05     383    Сергей - UR3QQJ
На жаль, колективна розробка і Open Source дають себе знати і проект Meshastic працює зі збоями, а від релізу до релізу обзаводиться новими багами. Іноді, у певному режимі, може працювати місяцями. Ні, імхо не проти опенсорса як такого, опенсорс та мозковий штурм як один з методів ТВВЗ ("ТРИЗ") дає великий поштовх прогресу і новим ідеям, у мене старі проекти лежать на стародавньому souceforge. Але вибачте, коли перелопативши з десяток релізів знаходиш стабільну версію для радіоінтерфейсу Lora, а потім активувавши WiFi отримуєш ребут або вильоти без причини? А чого варте так і невирішена проблема відсутності кнопки збереження налаштувань у WEB-інтерфейсі? Адже Meshtastic вже розродився на 18 версію https://flasher.meshtastic.org. Однак, мабуть, найбільш кричущою проблемою є проблема зависань контролера. Раніше згадував про проблему повільного зростання живлення та варіант рішення через супервізор. Але це хардварна проблема, яка обумовлена непродуманою китайською схемотехнікою. А ось софт... а софт має властивості виснути з різних причин. І коли девайс фізично поряд, проблема невелика - жмякнув RESET або пересмикнув живлення та знову в етерi. А ось при віддаленому використанні, особливо у вуличних умовах, умовах неможливості повторного фізичного доступу, наприклад до даху – проблема виходить на перший план. Методи вирішення старі як світ та відомі з часів експлуатації зовнiшних точок доступу, метеостанцій та репітерів:

1. Віддалений холодний RESET живлення через Інтернет, GSM/3G/4G мережу мобільного оператора або радіоканал з DTMF кодом через радіостанції КХ/УКХ або радіоканал на тих же FSK/Lora-модулях. Підійдуть, наприклад, усім відомі Sonoff та GSM-розетки. При цьому пристрій віддалено знеструмлюється і потім вмикається.
2. Періодичний холодний RESET живлення через заданий проміжок часу. Тут рішень безліч від самопальних реле часу до китайських DIY-плат або покупних розеток з такими таймерами.
3. Автономний апаратний вотчдог (сторожовий таймер) для горячого резету, що перевіряє працездатність пристрою за його активністю на мережевому або Serial-порту та здійснює RESET через підтяжку ENABLE контролера до землі.
4. Віддалений горячий RESET через підтяжку ENABLE контролера до землі знову ж таки через Інтернет, мережі мобільного оператора або власний наземний радіоканал. Причому останній доцiльнiше при блекауті, але вимагає хороших антен і висот. А на УКХ ще й обмежений кривизною Землі (відстань у km можна ~ прикинути як 3.57*(sqrt(h1) + sqrt(h2)) від висот антен в метрах). Альтернативою стає супутниковий радіоканал SWARM, Starlink та iншi.
5. Автономний апаратний вотчдог (але то треба тiкет мишастiкам, або форк проекта)

Але повернемося до наших "баранів", тут все ж таки про... мешастик. Розглянемо варіанти DIY-рішень з пунктів 3 та 4 для рукастих:

1. Як вотчдог (див. схему нижче) рекомендую надійну ІМС від аналогових дівок ADM706SAR, що здійснює моніторинг активності порту WDI і формує скидання низького рівня на порту WDO за відсутності активності більше 1 секунди. Джерелом такої активності може бути як окремий порт GPIO, так і UART TX з Meshtastic при активному Debug в налаштуваннях. WDO підключаємо до порту Enable ESP32. Турбуватися про те, що при постійному ребуті на Serial і так сипляться дані не варто, цю проблему RESET-ом не вирішиш.

2. Горячий RESET через Інтернет, знову ті самі Sonoff, його клони і GSM-реле. А ось через мережі мобільного оператора все можна спростити, якщо взяти телефон/смартфон, видалити з налаштувань номер SMS центру для блокування вхідних SMS і здійснювати RESET просто зателефонувавши на нього. Причому можна знімати сигнал керування як з вібромотора через амплітудний детектор за схемою подвоєння напруги з ключем на оптроні, так і не втручатися фізично в телефон/смартфон, а реалізувати VOX прямо на 3.5" стереоджеку. Схема класична - сигнал виклику надходить через ємнісний дільник на амплітудний детектор, де випрямляється і через RC ланцюжок, що виконує роль ФНЧ та відкриває ключ на транзисторі BC817 або оптроні TLP621. При використаннi VOX в телефоні/смартфоні потрібно заздалегідь активувати автопідняття трубки. Вихiд ключа підключаємо до порту Enable ESP32.

Корисні посилання

1. DATA-SHEET ADM706
2. DATA-SHEET BC817
3. DATA-SHEET TLP621
4. Увімкнення-перезавантаження PC мобілкою. Максимально простий спосіб інтерфейсу. - Радіоаматор, 2012, №6

p.s.: і наостанок, багаторічний досвід каже, що слід дотримуватися правила трьох бекапів і не вважати, що сторонні ресурси будуть вічнi та доступнi, це і сервiси корпорації зла, що канули в лету, численні форуми IT та електроніки, канали в месенджерах та інше. Один із останніх можна згадати, наприклад український форум Replace, де несподівано власник відійшов від справ. Тому деякi матеріали дублюються також тут з власного закритого блогу, в мордокнизі та AntennaBOX. І ігноруйте токсичних людей, бережіть рідних, друзів та нерви. Особливо в важкий для всіх нас час. 73!
MENU